Masaż bańkami ruchomymi.

Masaż bańką wykonuje się poprzez przystawienie baniek do ciała z wykorzystaniem podciśnienia i poruszaniu nimi po skórze. Siła unosząca tkanki dociera do głębiej położonych mięśni i narządów trzewnych. Przesuwanie baniek po ciele stanowi dodatkowy wymiar terapii i jest odczuwane jako ulga i rozluźnienie. Masażowi nie powinno towarzyszyć wrażenie „rozrywania” lub „rozdzierania”. Powolne ruchy działają kojąco i uspakajająco. Jest to zalecane w wypadku odprowadzania zalegających płynów, masażu relaksacyjnego, powolnego odprężenia napiętych tkanek. Szybsze ruchy działają stymulująco. Bardziej energiczny masaż działa energetyzująco na tkanki i pomaga na zmiany w ich obrębie (takie jak cellulit). Takie ruchy mogą sprawiać ból i w tym przypadku należy zmniejszyć siłę ssąca. Spowolnienie tempa i różnicowanie ruchów przynosi doskonałe rezultaty w nowoczesnych zastosowaniach terapii bańkowej.

Materiał do tego wpisu pochodzi z bardzo obszernego opracowania „Współczesna terapia bańkowa”.  Shannon Gilmartin opisała w niej trzy zjawiska jakie zachodzą w trakcie stawiania baniek.

  1. Podciśnienie – bańki unoszą skórę pod wpływem podciśnienia, które umożliwia rozdzielenie zbitych ze sobą czy wręcz zrośniętych tkanek. Organizm dąży do nawodnienie i jędrności, by stworzyć jak najlepsze warunki dla funkcji życiowych. Każda, zbita, twarda tkanka jest w tym przeszkodą, bez względu na to, czy jest to wynikiem odwodnienia, przewlekłych stanów zapalnych, czy chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien. Dzięki podciśnieniu można również usunąć zalegający materiał uwięziony wśród tkanek miękkich. Mogą to być np. krew zalegająca po urazie lub zabiegu chirurgicznym; martwe komórki, których układ limfatyczny nie był w stanie wchłonąć; zbędne produkty przemiany materii np. kwas mlekowy; leki; toksyny; ciała obce. Stawiając bańki możemy usunąć taki niechciany materiał z organizmu. Można to porównać do usuwania kurzu i brudu z dywanu za pomocą odkurzacza.
  2. Rozszerzenie naczyń krwionośnych zazwyczaj następuje w wyniku rozluźnienia mięśni gładkich w danej okolicy ciała. Bańki wywołują reakcję miejscową w tkankach, stymulując wydzielanie związków rozszerzających naczynia krwionośne, takich jak histamina. Związki te sprawiają, że powiększa się światło naczyń. Podobny efekt uzyskuje się w wyniku masażu, a także gorącego okładu lub długo stosowanego okładu zimnego. W wyniku rozszerzenia naczyń do danej okolicy zaczynają napływać płyny ustrojowe.
  3. Wzmożona wymiana płynów w organizmie – stawianie baniek silnie oddziałuje na krew, płyn tkankowy i limfę. Dzięki podciśnieniu bańki powodują wzmożony napływ płynów do danej okolicy i ich przyspieszoną wymianę. Komórki stają się w ten sposób odpowiednio odżywione a odpady usunięte. Podciśnienie sprawia, że do odwodnionych, niedokrwionych i niedożywionych tkanek trafia krew. Dzięki efektowi ssania bańki pobudzają też spływ żylny i krążenie limfy.

Bardzo istotną kwestią przy stawianiu baniek lub masażu bańkowym jest nawodnienie organizmu. Stawianie baniek wywołuje stały przepływ płynów ustrojowych. Te płyny muszą jednak skądś pochodzić. Bańki wysysają je z okolicznych komórek, z układu krążenia oraz z głębszych warstw lepiej nawodnionych tkanek. Czyli po stawianiu baniek dochodzi do przesunięcia płynów w organizmie. Dlatego należy przyjmować dużo płynów zarówno przed jak i po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *